Doğru Meslek Seçimi

2020-01-08
Zeynep Hümeyra Kandemir
Doğru Meslek Seçimi

DOĞRU MESLEK SEÇİMİ NASIL YAPILMALI

İnsanın mesleği onun yaşam alanıdır. Herkes yaşam alanında mutlu ve sevdiği işi yapmak ister. Ancak günüzümüzde meslek hayatı bu şekilde ilerlemiyor. İnsanlar mesleklerinden doyum alamıyorlar. Bu durum ise sabahları mutsuz uyanan ve zorunluluktan işini yapan bir insan topluluğu yaratıyor.

Basit gibi görünse de hayatımızın geri kalanını etkileyecek meslek hayatını seçmek için ne yapmalıyız?

1) Kendimizi yeterince tanımalıyız. Ne yapınca mutlu oluyoruz, hangi alanda başarılıyız, hangi dersi seviyoruz, önceliklerimiz neler gibi. Bunları bir kağıda yazarak değerlendirebiliriz.

Örneğin; bilgisayara, makinelere, oyun tasarlamaya ilgisi olan bir birey kendini bu alanda yeterli ve mutlu hissediyorsa yazılım mühendisliği ya da makine mühendisliği okuyabilir. Yemek yapmakta başarılı olan ve seven bir birey gastronomi bölümünü tercih edebilir. İnsan ilişkileri iyi olan, empati düzeyi yüksek, insanları dinlemekten ve yardımcı olmaktan haz duyan bir birey psikoloji ya da pdr bölümünü tercih edebilir.

Önemli olan diğer faktör ise maddi ve manevi doyum. Maddi doyum mu önceliğiniz, yoksa manevi doyum mu? Ya da ikisinin de olması gerekiyor mu sizin için? Net kararınızı verip seçeceğiniz meslekle değerlendirmesini yapmanız gerekir.

2) Meslekleri tanımalıyız. Mesleklerin çalışma alanlarını, çalışma şartlarını iyi araştırmalıyız. Belki düşündüğümüz mesleğin çalışma alanları bize uymuyor olabilir.

3) Karar almalıyız ve kararlarımızın arkasında durmalıyız.

Karar alırken bütün faktörleri değerlendirmiş olup kendi kararlarımızı almış olmamız gerekiyor. Çevrenin prestijli meslek, rahat meslek anlayışına göre değil kendimiz hangi mesleğe karar verdiysek onu seçmeliyiz. Kendinin farkında olan bir bireyi kimse kendisinden daha iyi tanıyamaz.

Kendisini tanıyan ve doğru meslekte olan bireyler olmanız dileğiyle...

 

TANITIM FİLMİMİZ

ANLAŞMALI KURUMLAR

Anlaşmalı Olduğumuz Kurumlarımıza %25 İndirim Uygulanmaktadır.