Münazara ve Şiir Kulübü

Münazara ve Şiir Kulübü

Üsküdar Arme Koleji  Münazara ve Şiir Kulübü öğrencileri münazara teknikleri ve okul gazetesinin basımı ve yayınlanması ile ilgilenirler.

Münazara belli kurallar çerçevesinde farklı fikirlerin ortaya konduğu, formatı gereği savunmayı hiçbir zaman düşünmediğiniz bir fikri bile savunmak durumunda kaldığınız ve o fikri savunurken tabuların yıkıldığını anladığınız bir tartışma biçimidir.

Tartışma hükümet ve muhalefet olmak üzere iki kanat üzerinde yürür. Her iki kanatta 4’er kişi iki takım olmak üzere yer alır. Bu formatta fikirler beyan edilirken kişinin konuşması, o kişi istemediği sürece bölünmez, söz haklarıyla karşı konuşmacıya 15 saniye soru sorma hakkı verilir. Karşı fikirlerde saygı çerçevesinde dinlenir hakaretvari konuşmalar ve ithamlarda kesinlikle bulunulmaz.

İlçe il ve ülke bazında yarışmalara hazırlanılır.

Amaçlar ; 

  • Münazarayı tanımak
  • Münazara tekniklerini öğrenmek
  • Başkalarının fikrini dinlemeyi öğrenmek
  • Fikirlerini doğru bir biçimde savunup kabul ettirebilmek

Ayrıca Bu kulüp gençliğin enerjisiyle şiiri birleştirmek amacıyla kurulmuştur. Bunun büyük değişimlere yol açabileceğini düşünüyoruz. Şiiri seven, iyi şiir okuyucularına ve şiir yazan gençlerle en iyi edebiyat öğretmenlerini, şiir aşıklarını buluşturmak amaçlanmıştır. Bu kulüpte dünya edebiyatlarının en güzel şiirleri okunacak, irdelenecek, şiirin derinliklerinde kaybolunacaktır.  Bazen bir beyit haftalarca açıklanacak bazen bir kulüp toplantısında yirmi şiir Davudî seslerle okunacaktır. Şiir tüm boyutlarıyla bu kulüpte yankılanacak. Toplumcu gerçekçi şiirlerden, II.yeniye, Afrika şiirinden Paul verlaine’a kadar tüm şiirler bu kulübün malzemeleri olacak.

 

PANDEMİ DÖNEMİNE HAZIRIZ !

ANLAŞMALI KURUMLAR

Anlaşmalı Olduğumuz Kurumlarımıza %25 İndirim Uygulanmaktadır.