Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Üsküdar Arme Koleji Rehberlik Hizmetleri Bölümü; her çalışmasında öğrencilerine ve velilerine yararlı olmayı amaçlar. Öğrencilerin gelişimin sürekliliğini ve bütünlüğünü bilerek, öğrencilerin yaşam boyu gelişim ihtiyaçlarının karşılanmasını ve kendilerini gerçekleştirmelerini merkeze alarak çözüm odaklı ilerler. Çevredeki değişimleri de göz önünde bulundurarak öğrenciyi çalışmalara dahil ederek adaptasyon süreçlerini hızlandırır.

 

 1. Yürütülen Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hizmetleri ‘BÜTÜNCÜL’ ve ‘YAŞANTISAL’ rehberlik anlayışı ve kuramlarıyla hizmet verir.
 2. Rehberlik hizmeti olarak öğrencilerimizin ‘Buluğ Çağ’ dönemlerini en iyi şekilde atlatabilmeleri için veli, okul işbirliği içerisinde destek unsurları oluşturmak.
 3. Yıl sonu etkinlikleri kapsamında öğrencilerimizin velileriyle birlikte okulumuzun ön gördüğü atölye çalışmalarına birlikte katılımını sağlamak.
 4. Rehberlik hizmeti olarak öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda ‘TEKNOPARK’ gibi atölye çalışmalarına ve gezilerine aynı zamanda ‘TÜBİTAK’ gibi büyük projelerde yer almasını sağlamak.
 5. Üniversitelerde ‘STEM & MAKERS’ kapsamında yapılan atölye çalışmalarına öğrencilerimizin katılımını sağlamak. Bilim ve sanat doğrultusunda gelişimsel felsefi bakış açılarını geliştirmek.
 6. Ayda bir sefer olmak koşuluyla okul PDR hocasıyla birlikte yürütülen ve dışarıdan gelecek uzman kadrolarla birlikte öğrencilerimiz ve velilerimiz için ‘EĞİTİCİ ve ÖNLEYİCİ’ rehberlik kapsamında SEMİNERLER düzenlenir.
 7. MAPP KARİYER PLANLAMA TESTİ ile mesleki olgunluğa ulaşan öğrencilerin hep hayalini kurduğu gelecek kariyer planlamasında hedeflerini daha kolay bulmalarını sağlayacaktır.
 8. Rehberlik hizmetlerimizde öğrencilerimizi daha kaliteli ve içten bir şekilde tanımak için geçerliliği ve güvenirliliği tam olan envanterler ve çalışmalar uygular. (SINAV TUTUMU ENVANTERİ, BECK DEPRESYON ENVANTERİ, DURUMLUK KAYGI ÖLÇEĞİ, AKADEMİK BENLİK KAVRAMI ÖLÇEĞİ, KENDİNİ DEĞERLENDİRME ENVANTERİ, ÖĞRENME STİLLERİ TESTİ, ÖZ SAYGI( BENLİK) ÖLÇEĞİ vb.)
 9. TYT / AYT öğrencilerimiz için psikolojik danışmanlık kapsamında birebir görüşmeler ve kendilerine farkındalık katacak etkin ölçme ve değerlendirme araçları kullanılarak rehberlik hizmeti uygular.
 10. TYT / AYT öğrencilerine rehberlik hizmetinde sınır tanımadan okulumuzun Zümre Başkanlıkları tarafınca seçilen ders planları, öğretim materyalleri, test uygulamaları yapılmaktadır.
 11.  Rehberlik hizmetleri kapsamında öğrencilerimize ‘GRUPLA PSİKOLOJİK DANIŞMA’ seansları düzenlemeleri yapılır.
 12. Rehberlik hizmetleri öğrencilerimize ve velilerimize uygulanacak olan ‘Bireysel ve Aile Danışmanlığı’ Terapi yöntemleriyle sisteme uygun interaktif görüşmeler uygular.
 13. Üsküdar Arme Kolejinde ‘Kariyer Gelişim Sistemi’ (KGS) yöntemiyle öğrencilerimize 21.yüzyılın gereklerini kazandıran, ilgi çekici, çağdaş, yaratıcı, öğrenciyi mümkün olduğunca aktif kılan bir nitelikle kendi kişisel özelliklerini ve yeteneklerini tanıyan bireyler olma fırsatını sunar.
 14. Okulun rehberlik bölümü tarafından seçilen sınıf KOÇ ÖĞRETMENLERİ ile öğrencinin DEĞİŞİM ve GELİŞİM düzeyleri sıkı sıkıya takibe alınır.
 15. Rehberlik anlayışımızda öğrencilerimiz için ‘ORYANTASYON’ günleri düzenlenmektedir. Oryantasyon günlerinin amacı öğrencilerimiz için yeni katıldıkları ortama alıştırmak, okulun kuralları, işleyişi ve olanakları hakkında bilgi vermek ve okula uyumlarını kolaylaştırmak için yapılır.
 16. Yönetim ve öğretmen kadrosuyla gerçekleştirilen konsültasyon çalışmalarıyla her daim iletişime, bilgiye ve gelişime açık yaklaşımlar sunar.
PANDEMİ DÖNEMİNE HAZIRIZ!

ANLAŞMALI KURUMLAR

Anlaşmalı olduğumuz kurumlarımıza %25 indirim uygulanmaktadır!